News

Zamki antypaniczne – ubezpiecz się na wypadek ewakuacji!

Jak mantra powtarzane są szkolenia i ćwiczenia związane z ewakuacją. Pracownicy firm są obowiązkowo szkoleni z zasad postępowania na wypadek wystąpienia zagrożenia. Sprawnie i przede wszystkim szybko przeprowadzona ewakuacja może być kluczowym czynnikiem ratującym ludzki życie.

Na szczęście na przestrzeni ostatnich lat wiele w dziedzinie ewakuacji i ratowania ludzkiego życia zrobili producenci systemów bezpieczeństwa. Jedną z takich rzeczy są wprowadzone do sprzedaży zamki antypaniczne, które pozwalają sprawnie opuścić budynek  w przypadku zagrożenia. Na czym polega ich fenomen i jak one działają?

Jak działają zamki antypaniczne?

Tego typu rozwiązania przeznaczone są głównie do budynków użyteczności publicznej, szpitali, ośrodków oświaty, a także biurowców i większych firm. Sprawdzą się wszędzie tam, gdzie każdego dnia przebywa dużo ludzi, a  w razie wybuchu zagrożenia może również wybuchnąć masowa panika. Zastosowanie specjalnych zamków w drzwiach pozwala tego uniknąć i doprowadzić  ewakuację do szczęśliwego końca.

Sposób ich działanie możesz doskonale kojarzyć z wizyt w urzędach, czy też placówkach bankowych. Są to po prostu drzwi wyposażone w specjalne duże klamki lub dźwignie, które ułatwiają otwieranie. Nazwa ‘antypaniczne’ stosowana jest, ponieważ używane są one na drogach ewakuacyjnych, a ich otwarcie jest proste i szybkie – co sprzyja ewentualnej szczęśliwej ewakuacji. Do ich otwarcia nie jest potrzebny klucz, a wystarczy jedynie nacisnąć klamkę.

Prawidłowo wykonane i zamontowane zamki antypaniczne powinny uwalniać drzwi w czasie krótszym niż 1 sekunda, od momentu, w którym dźwignia osiągnie położenie maksymalnego wciśnięcia. Zapewnia to szybkie wyjście na zewnątrz w bardzo krótkim czasie nawet przy dużej grupie osób, dlatego tego typu zamki najlepiej sprawdzają się w dużych skupiskach ludzi.

Funkcje zamków antypanicznych

Ze względu na sposób działania i przeznaczenie wyróżniamy cztery typu funkcji pełnionych przez zamki antypaniczne. Określa się je za pomocą liter – B, C, D, E.

  • Funkcja E w zamkach antypaniczny przeznaczona jest do budynków, w których zawsze znajduje się ściśle określona liczba osób np. w domach jednorodzinnych. Od zewnątrz drzwi wyposażone są w tarczę zaślepiającą, natomiast wewnątrz montowana jest klamka z zamkiem antypanicznym, dzięki czemu łatwo i szybko można otworzyć drzwi od środka.
  • Funkcja D montowana jest jedynie w drzwiach, które służą do ewakuacji. Podczas niej drzwi od wewnętrznej strony zostają otwarte, ale dodatkowo uruchomiona zostaje zewnętrzna klamka. Można wówczas szybko wyjść, ale również wejść do budynku.
  • Funkcja C wyposażona jest w dwustronną klamkę: wewnętrzną z funkcją antypaniczną i zewnętrzną, która jest rozłączona. Drzwi otwierane są za pomocą klucza z obu strony, jednak w wypadku zagrożenia drzwi otwierają się automatycznie z wewnątrz i zewnątrz.
  • Funkcja B przeznaczona jest stricte dla budynków o charakterze publicznym. Z obydwu stron znajduje się klamka – wewnętrzna wyposażona jest w zamek antypaniczny antypaniczny i otwierana jest z udziałem specjalnego drążka, zewnętrzna jest połączona w sposób mechaniczny. Istnieje również możliwość wyłączenia ich paniczności, wówczas do budynku można bez trudu wejść i wyjść.

Funkcje panik pozwalają dobrać odpowiedni zamek antypaniczny do naszych potrzeb. W wielu przypadkach może okazać się, że stosowanie zamka przeznaczonego dla funkcji B nie jest potrzebne, a wystarczy C.