News

Studia podyplomowe – dla kogo i po co?

Coraz więcej osób, niezależnie od wieku, decyduje się na studia podyplomowe. Z roku na rok liczba kandydatów, przynajmniej na uczelniach pedagogicznych w Lublinie rośnie.

Niektórzy kończą studia podyplomowe Lublin dla samego „papierka”, inni dla rozwijania zainteresowań i realizacji planów na życie. Wyciągają z nich wiele cennych wskazówek, sporą wiedzę i uczą się też tego, czego w życiu nie powinni robić. Większość osób decydujących się na kontynuacje nauki podjęło już pracę zawodową. Rynek niejako wymusza na nich konieczność nauczenia się czegoś innego, nowego ale i niezbędnego do pracy, zwłaszcza z dziećmi i młodzieżą. Przykładem może być umiejętność pracy z dziećmi nad wyraz utalentowanymi czy ostatnio przynoszące ogromne efekty w pracy z dziećmi z różnego typu zaburzeniami – integracja sensoryczna. Niektórzy studenci chcą zwyczajnie uczyć się czegoś, na co wcześniej nie mieli czasu a pozwoli im to spełnić marzenia.

Sporym uznaniem cieszą się, poza pedagogiką na wsp korczak lublin, ekonomia, administracja czy kierunki medyczne na różnych innych, nie tylko lubelskich, uczelniach.

Kto i po co studiuje?

Ukończenie tych kierunków pozwala na szybszy awans i podwyżkę. Na studia podyplomowe w Lublinie aplikują absolwenci uczelni wyższych, nawet po uzyskaniu tytułu licencjata. Nie są to tylko osoby młode. Oferta kierunków studiów podyplomowych jest dość duża, zarówno w szkołach publicznych jak i prywatnych. Na tej uczelni w Lublinie można dokształcać się m.in. w zakresie wczesnego wspomagania rozwoju małego dziecka, logopedii, diagnozy i terapii pedagogicznej, integracji sensorycznej, zarządzania w oświacie czy edukacji wczesnoszkolnej (także w nauczaniu matematyki w klasach początkowych szkoły podstawowej). Nieustającym zainteresowaniem cieszy się też diagnoza, terapia, wsparcie i edukacja osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu czy praca z dziećmi uzdolnionymi.

Koszt nauki waha się w granicach od tysiąca do kilku tysięcy złotych za semestr. Warto przed podjęciem decyzji zapoznać się z planem kształcenia – po co uczyć się i płacić za coś, co w ogóle nam się może w codziennej pracy i życiu nie przydać? Wypada zapoznać się ze szczegółowym cennikiem, gdyż wiele uczelni nie uwzględnia w ofercie ogólnodostępnej dodatkowych kosztów, związanych np. z wydaniem dyplomu itd. Studia podyplomowe Lublin to jasne warunki współpracy od początku do końca, nie ma ukrytych kosztów. Przy zapisie na kilka kierunków kształcenia zapewniane są atrakcyjne zniżki.

Wybierając studia podyplomowe warto poznać opinie absolwentów – sporo takich informacji można znaleźć w Internecie. Nie kierujmy się niższą ceną, a zakresem nauczania i jakością. Nauczyciele akademiccy ale i praktycy w danej dziedzinie mogą nauczyć nas wiele więcej.

Czy jest szansa na dopłaty do studiów podyplomowych?

Większość firm posiada na cele dodatkowe środki i chętnie refunduje część kosztów. Traktuje to jako rozwój pracowników, który de facto wpłynie pozytywnie na dalszy rozwój firmy. Oczywiście istnieją tez specjalne fundusze (w tym unijne sięgające nawet do 80%) dopłacające do takich form nauki. Warto poświęcić chwile na poszukiwania tego typu wsparcia.