W niektórych przypadkach prowadzenie ksiąg rachunkowych jest ustawowym obowiązkiem przedsiębiorcy. Brak wprawy, nieznajomość przepisów oraz bałagan w papierach mogą doprowadzić do powstania negatywnych konsekwencji karno-skarbowych. Niemniej jednak każdy podatnik może zdjąć z siebie wizję trudnych kontroli skarbowych zlecając audyty sprawozdania finansowego oraz prowadzenie ksiąg rachunkowych wyspecjalizowanym podmiotom.
Prowadzenie ksiąg rachunkowych na własną rękę, czy warto?
Choć firm, biur rachunkowych i kancelarii prawa podatkowego jest na rynku bardzo wiele, do chwili obecnej znaczna część przedsiębiorców wybiera drogę samodzielnej obsługi księgowej.
Niestety próby zaoszczędzenia na obsłudze kadrowo -płacowej i rachunkowej firmy, często prowadzą do powstania nowych problemów z fiskusem. Samodzielne prowadzenie ksiąg rachunkowych może spowodować min.:
- błędne ustalenie momentu powstania obowiązku podatkowego
- niewłaściwe księgowanie przychodów (podanie błędnych dat)
- niewłaściwe wystawianie faktur (zła stawka VAT)
- nieujmowanie remanentów lub ich nie zlecanie
- błędne rozliczenie roczne lub brak złożenia deklaracji
- nie wysłanie deklaracji w terminie
- błędy kadrowe.
Kompleksowa obsługa księgowa, czego mogę oczekiwać, jako przedsiębiorca?
Obecnie działające na rynku profesjonalne podmioty, trudniące się obsługą podatkowo-rachunkową, zajmują się już nie tylko prowadzeniem ksiąg rachunkowych, ale również obsługą kadrową, płacową oraz szeroko ujętym audytem sprawozdań finansowych.
Korzystając zatem z profesjonalnej obsługi podatnik/przedsiębiorca może liczyć na rzetelne prowadzenie ksiąg rachunkowych, deklaracje złożone na czas, pomoc w przygotowaniu faktur i rachunków, przeprowadzenie inwentaryzacji rocznej i audytu sprawozdania finansowego. Większość firm oferuje również obsługę kadrowo-płacową.
Obsługa kadrowa związana jest z przygotowywaniem i rozliczeniem umów o pracę. Wiąże się również z w prowadzeniem akt personalnych, obsługą ZUS, naliczeniem urlopów, delegacji i zlecaniem badań lekarskich.
Natomiast dział płac zajmuję się przygotowywaniem listy płac oraz dokumentów związanych z wypłatą wynagrodzeń, w tym wydawaniem zaświadczeń o dochodach i wyliczaniem potrąceń egzekucyjnych.
Audyt sprawozdania finansowego, czym jest i czego dotyczy?
Dość często przedsiębiorca, który nie dźwignął ciężaru samodzielnego prowadzenia księgowości, obsługi kadrowej i płacowej, by zyskać przejrzystość w dokumentach firmy, zobowiązany jest skorzystać z zewnętrznej pomocy.
Rozwiązaniem jest audyt sprawozdania finansowego, zwany również rewizją finansową, której celem jest rzetelne i jasne zbadania i ustalenie sytuacji majątkowej i finansowej danego podmiotu.
Rewizję finansową przeprowadza biegły rewident, którego ocenie podlega min. kwestia, czy sprawozdanie rachunkowe jest zgodne z obowiązującymi zasadami, przepisami i normami, ze statutem firmy lub organizacji i czy zostało przygotowanie na podstawie ksiąg rachunkowych.
Prowadzenie ksiąg rachunkowych w sposób niewłaściwy zostanie ujawnione podczas audytu. Niemniej należy pamiętać, że audyt sprawozdania finansowego nie jest kontrolą skarbową, lecz czynnością kontrolną i porządkową zleconą przez samego zainteresowanego. Zatem głównym celem audytu finansowego jest ocena sytuacji finansowej podatnika, nie zaś wyciąganie negatywnych konsekwencji.
Najnowsze komentarze