News

Poradnia ortopedyczna – kto powinien się do niej zgłosić?

Poradnia ortopedyczna – kto powinien się do niej zgłosić?

Czujesz ból w kolanie nie umożliwiający chodzenie? A może ktoś z bliskich zauważył, że się garbisz? Jeżeli tak, z tymi problemami doskonale poradzi sobie przychodnia ortopedyczna. Warszawa oferuje szeroki wybór poradni specjalizujących nie tylko w ortopedii, ale świadczących inne usługi tj. mezoterapia czy chirurgia plastyczna. 

Zazwyczaj, w poradni ortopedycznej pracuje kilku tzw. ortopedów. Lekarz ortopeda zajmuje się chorobami narządami ruchu. Jest to szeroka dziedzina medycyny, która obejmuje wady postawy, stany zapalne kości i stawów, zmiany o charakterze zwyrodnieniowym, choroby nowotworowe, choroby układu nerwowego oraz choroby układu mięśniowego. Dziedzina ortopedii jest ściśle powiązania z chirurgią urazową, czyli traumatologią, zajmującą się diagnozowaniem oraz leczeniem wszelkich złamań, zwichnięć i skręceń. 

Jakie badania przeprowadza ortopeda?

Do poradni ortopedycznej trafiają zazwyczaj pacjenci z bólem, oznaczającym, że z organizmem dzieje się coś złego.  Na początku wizyty, lekarz ortopeda przeprowadza wywiad z pacjentem dotyczący wcześniej przebytych chorób. Jeśli mamy taką możliwość, pamiętajmy o wzięciu naszej wcześniejszej dokumentacji medycznej np. zdjęcia rentgenowskie poszczególnych odcinków kręgosłupa, co pomoże ortopedzie zdiagnozować obecny problem. 

W przypadku, gdy ortopeda na podstawie wcześniejszych wyników badań nie będzie umiał stwierdzić, jaka jest przyczyna naszego bólu np. w danym odcinku kręgosłupa, wtedy z pewnością zleci ponowne przeprowadzanie badania RTG., tomografię komputerową czy rezonans magnetyczny. 

Warto również wiedzieć, że poradnie ortopedyczne nie zajmują się tylko i wyłącznie diagnostyką urazów i ich leczeniem, ale i profilaktyką, która dotyczy zwłaszcza dzieci. Pierwsza wizyta matki wraz nowo narodzonym dzieckiem powinna zostać odbyta kilka tygodni po narodzinach. Wizyta profilaktyczna w tym przypadku ma charakter diagnostyczny, która ma na celu wykluczenia dysplazji stawów biodrowych.   

Jakich metod leczenia możemy się spodziewać w poradni ortopedycznej?

Dobrana metoda leczenia zastosowana przez ortopedę będzie uzależniona od choroby danego pacjenta. Najczęściej jednak lekarze o specjalizacji ortopedii wybierają leczenie farmakologiczne, które sprawdza się przy dużych boleściach. Wtedy ortopeda zleca leki rozkurczowe i przeciwzapalne. Lekarz może także skierować chorego pacjenta na fizjoterapię, w celu otrzymania pomocy w formie energii fizycznej tj. ruch, masaży, bodźców termicznych czy chemicznych. 

W niektórych przypadkach lekarz może zdecydować się na unieruchomienie danej części ciała np. kolana czy szyi poprzez zastosowanie usztywniającego opatrunku lub gorsetu, a jeśli wymaga tego sytuacja, zdecyduje się na operację chirurgiczną. W ostatnim przypadku, zazwyczaj pacjent skierowany jest na rehabilitację mająca na celu przywrócenie pełnej fizycznej i mechanicznej sprawności ciała.

Podsumowanie

Jeżeli skarżysz się na ból w kolanie, nadgarstku czy w szyi, powinieneś zgłosić się do lekarza ortopedy również poradni ortopedycznej. Na wizycie lekarz przeprowadzi wywiad w celu ustalenia diagnozy oraz przyjęcia prawidłowej metody leczenia.