News

Malowanie drzwi pokoju dziecięcego – farby do drewna

Przygotowanie pokoju dziecięcego to nie lada wyzwanie. Poza zakupem wszelkich niezbędnych sprzętów, warto także pomyśleć o dodatkowych elementach dekoracyjnych. Niewątpliwie będą nimi własnoręcznie pomalowane drewniane drzwi. Jeśli posiadasz kilkoro dzieci i kilka sypialni, takie kolorowe elementy w postaci własnoręcznie wykonanych drzwi, będą pięknie prezentować się z korytarza.

Jakie farby wybrać?

W malowaniu najważniejsze jest bezpieczeństwo. Warto zatem wybrać Tikkurila farby do drewna, które nie posiadają LZO, czyli Lotnych Związków Organicznych. Mają atest Polskiego Związku Alergologicznego, sa zatem bezpieczne również dla alergików. To wspaniała kolekcja farb z ogromną ilością kolorów. Wbrew pozorom podjęcie decyzji co do wyboru koloru to wcale nie tak prosty i szybki etap. Jeśli jednak nasze dziecko jest wystarczająco duże możemy je włączyć w proces decyzyjny, pokazując jednocześnie jak ważna jest jego opinia w naszym gospodarstwie domowym.

Krok po kroku

Po zdjęciu drzwi należy je dokładnie oczyścić, odtłuścić, wysuszyć i zdjąć z nich wszelkie powłoki, na przykład farby i lakiery. Tak przygotowane drzwi należy pomalować najpierw podkładem gruntującym, który zapobiegnie wyciekaniu żywicy z serków. Można to zrobić za pomocą wałka flokowego. Po wyschnięciu pierwszej warstwy należy przemalować powierzchnię jeszcze raz. Podkład gruntujący sprawia, że podnoszą się włókna drewna, dlatego powierzchnia drzwi będzie wydawała się delikatnie chropowata i nierówna. Warto zatem użyć drobnoziarnistego papieru ściernego i delikatnie tą powierzchnię wyrównać. Nie zapomnij potem oczyścić drzwi z pyłu. Emulsje wodorozcieńczalne Tikkurila, farby do drewna, pozbawione są uciążliwego zapachu zatem drzwi można malować w domu. Ponieważ podkład gruntowy musi wyschnąć i trzeba użyć go dwukrotnie a potem musimy powierzchnię drzwi wyrównać i pomalować farbą, dlatego ważne jest aby dobrze zorganizować sobie miejsce pracy. Wydzielić należy odrębną przestrzeń, gdzie nasze drzwi będą mogły spokojnie wysychać. Kiedy już wybierzemy kolor lub zrobi to nasze dziecko, przechodzimy do elementu malowania.Ważne aby zaopatrzyć się w kuwety malownicze, małe pędzelki do malowania zakamarków i wałki folkowe. Powierzchnie drzwi malujemy cienkimi warstwami, by uniknąć zacieków.

Efekt drzwi drewnianych

Jeśli jednak nie posiadamy drzwi drewnianych a bardzo byśmy chcieli takie mieć, możemy oczyścić nasze drzwi plastikowe z wszelkich farb, wysuszyć i przygotować pod bejce. Bejca to produkt stworzony z połączenia rozpuszczalników i olejów naturalnych. Można ją stosować na powierzchnie nie tylko drewniane. Bardzo łatwo wchłania się w materiał. Nanosimy ją ściereczką lub gąbką delikatnymi ruchami kolistymi. Jeśli nakładamy ją na drewno stworzy idealną powierzchnię, której nie musimy już wygładzać papierem, ponieważ bejca nie podnosi włókien drewna. Jeśli natomiast nakładamy ją na powierzchnię plastikową lub szklaną możemy użyć aplikatora do imitacji słojów, tworząc tym samym efekt drzwi drewnianych.

Malowanie czy zabawa?

Tikkurila farby do drewna są bezpieczne zatem mogą być używane, pod nadzorem rodziców, także przez starsze dzieci, które mogą narysować wzorek na swoich drzwiach.W ten sposób będą czuły się ważne i wliczone w proces twórczy. Zacieśni to ich więź z rodzicami a jednocześnie rozwinie zdolności manualne. Malowanie pozytywnie wpływa również na integrację sensoryczną.Drzwi to bardzo ważny element w każdym domu warto zatem przemyśleć ich wygląd zanim zabierzemy się do pracy pamiętając, że jest to element wystroju, którego nie zmieniamy zbyt często.