News

GENY, A CHOROBY UKŁADU KRĄŻENIA

Kardiologia to dziedzina badająca serce oraz cały układ krwionośny. Czy tylko ta dziedzina nauki zajmuje się sercem i układem w jakim funkcjonuje? Oczywiście, że nie. Kardiolodzy oczywiście badają serce i naczynia doprowadzające do niego krew. Nie zajmują się jednak powiązaniem chorób układu krwionośnego z genetyką.

Co ma wspólnego genetyka z kardiologią?

Genetyka i kardiologia to dwa działy naukowe ściśle ze sobą współpracujące dla obopólnych korzyści. Kardiologia dostarcza genetyce materiałów do badań, natomiast genetyka rozwikłuje pewne zależności pomiędzy chorobami, a ludzkimi genami.

Czy udział genetyki ma tutaj naprawdę takie duże znaczenie? Niewątpliwie, bo jak się okazuje większość, jeśli nie wszystkie choroby układu krążenia są uwarunkowane genetycznie. Co to znaczy, właściwie tylko tyle, że posiadamy geny pewnych chorób w swoich organizmach. Nie ma tu reguły, że jeśli matka zmarła na zawał serca to syna też to dotknie, ponieważ nie wiemy jakie geny od matki zostały przekazane.

Czy rodzice przekazali mi geny chorobotwórcze?

Z pewnością żaden rodzić nie chciałby, aby jego dziecko kiedykolwiek chorowało. Czasami niestety zdarza się, że niektóre choroby dzieci dziedziczą po rodzicach. Pamiętajmy jednak, że i im te geny ktoś przekazał. Lepszym rozwiązaniem jest zadanie pytania: czy mogę się dowiedzieć jakie choroby dziedziczę? Tak, każdy człowiek może zbadać swój genotyp. Są to niebagatelne kwoty jakie trzeba na takie badanie wydać, ale jeśli ktoś chce i go stać to nic nie stoi na przeszkodzie.

Kardiolodzy wysyłają pacjentów na badania genetyczne

W ostatnich latach notuje się wzrost osób badających swój genotyp. Okazuje się, że bardzo często za namową kardiologów. Dlaczego tak się dzieje? Bardzo wiele chorób jednogenowych występuje właśnie w tym układzie organizmu człowieka. Wiele z nich to geny dominujące. Co oznacza, że wystarczy przekazanie takiego genu tylko przez jednego rodzica, aby choroba wystąpiła. Ponadto znajomość genomu chorego pozwala na przewidzenie przebiegu choroby oraz pomaga w dobraniu leczenia.

Ze względu na wysokie koszty badań genetycznych na ten moment kardiolodzy muszą posiłkować się jedynie wywiadem z pacjentem. Sprawdzeniem jakie choroby występowały w jego rodzinie. Warto wtedy współpracować z lekarzem, ponieważ może okazać się, że uratuje nam to życie. Niejednokrotnie może to ukazać chorobę w nowym świetle i przybliżyć dobranie najbardziej dopasowanego sposobu leczenia.

Podsumowanie

Jak widać genetyka i jej rozwój może mieć ogromny wpływ na rozwój medycyny. Dowiadujemy się o coraz większej rzeszy chorób dziedzicznych. Oczywiście nie są to wyłącznie choroby układu krążenia, ale tak naprawdę choroby każdego układu ludzkiego organizmu. Może kiedyś badanie genomów rozwinie się do tego stopnia, że każdy z nas będzie mógł zbadać swój genom? To z pewnością byłoby fantastyczne. Pamiętajmy, że poza chorobami nasze geny zawierają również informacje na temat naszych różnych predyspozycji. Moglibyśmy więc na tej podstawie wybierać zawód i kształcić się w odpowiedni sposób. Genetyko, rozwijaj się, czekamy.