News

Biuro notarialne – co warto o nim wiedzieć?

Z usług notariusza korzystamy w określonych sytuacjach, na przykład przy sprzedaży nieruchomości czy też przy spisywaniu testamentu. Kim dokładnie jest notariusz? Jakie usługi oferuje prowadzone przez niego biuro? Sprawdź teraz!

Notariusz, inaczej referent, jest prawnikiem, który zajmuje się świadczeniem pomocy prawnej, a także przygotowywaniem aktów prawnych.

W polskim systemie prawnym usługi świadczone przez notariuszy są warunkowane przez Ustawę z dnia 14 lutego 1991 roku Prawo o notariacie.

Jakie usług może zaoferować nam biuro notarialne? Odpowiedzi na to pytanie udziela nam kancelaria notarialna Maciej Krakowiński, Magdalena Krakowinska działająca w Łodzi.

Jakie usługi oferuje biuro notarialne?

Wiele osób myli specjalistę takiego jak notariusz z radcą prawnym czy też z adwokatem. Warto jednak wskazać, że są to inne zawody prawnicze. Warto zatem wiedzieć, kiedy dokładnie powinniśmy udać się do kancelarii notarialnej.

Dzisiaj kancelarie notarialne świadczą swoje usługi na bazie wspomnianego powyżej aktu prawnego, czyli Prawa o notariacie. W jego zapisach znalazły się dokładne informacje o zakresie usług notarialnych, które mogą oferować nam notariusze Łódź to jedno z wielu miast, gdzie możemy skorzystać z ich pomocy.

Przykładowe usługi notarialne:

  • przygotowywanie aktów notarialnych, na przykład dotyczących nieruchomości, spadków, spraw majątkowych w małżeństwie, spraw spółek oraz inne akty notarialne
  • sporządzanie pełnomocnictw
  • przygotowywanie dokumentów poświadczenia dziedziczenia – testamentów
  • przygotowywanie poświadczeń za zgodność z oryginałem
  • spisywanie protokołów ze zgromadzeń
  • sporządzanie odpisów, wypisów i wyciągów dokumentów
  • przechowywanie pieniędzy, papierów wartościowych, dokumentów
  • składanie wniosków o wpis w księdze wieczystej
  • przygotowywanie protestów weksli i czeków

Wobec tego wtedy, gdy konieczne będzie wykonanie powyższych czynności, pomogą nam w tym biura notarialne.

Biuro notarialne – usługi dla osób prywatnych i przedsiębiorców

Swoje usługi kancelarie notarialne Łódź, a także w innych miastach oferują dla różnych klientów, w tym między innymi dla osób prywatnych, a także dla przedsiębiorców prowadzących działalność jednoosobową albo w formie spółek.

Osoby, które chcą skorzystać z usług notarialnych muszą przedstawić wówczas ważne dokumenty tożsamości, na przykład mogą być to dowody osobiste, paszporty.

Warto przy tym zaznaczyć, że w większości przypadków usługi notarialne są prowadzone w kancelarii notarialnej, czyli klient musi udać się wówczas do jej siedziby. W wyjątkowych przypadkach czynności notarialne notariusz Lodz czy też w innej lokalizacji może wykonać w innym miejscu, na przykład w domu klienta, gdy ten nie może udać się do kancelarii.

Jak wybrać dobre biuro notarialne?

Potrzebny notariusz w Łodzi? W takim przypadku warto wybrać dobre biuro, które będzie mogło zapewnić nam profesjonalną i kompleksową obsługę.

Dzisiaj kancelarie notarialne można znaleźć bez problemu przez internet. Wystarczy tylko kilka minut, aby wyszukać je on-line. Po wpisaniu do wyszukiwarki internetowej słów typu „kancelaria notarialna łódź” czy też „notariusze lodz” możemy natychmiast sprawdzić adresy kancelarii działających w danej lokalizacji.

Pamiętajmy o tym, że chociaż kancelarie oferują nam usługi obejmujące te same czynności, to jednak mogą one różnić się pomiędzy sobą swoim poziomem. Aby mieć pewność, że pomoże nam najlepszy notariusz Łódź lub w innej lokalizacji, wybierzmy takiego, który posiada doświadczenie oraz pozytywne referencje.

Informacje pomocne w wyszukaniu dobrego notariusza można znaleźć również przez internet.