News

Wiosna- czas na remont!

Gdy przychodzi wiosna i wszystko budzi się do życia, gołe drzewa wypuszczają zielone listki, kwiaty nieśmiało podnoszą głowy ku słońcu, gleba przygotowywana jest do zasiewu, także w domu przychodzi czas na wiosenne porządki. Ciężkie buty, kurtki i czapki znikają w pojemnych szafach. Elektryczne piecyki, którymi dogrzewaliśmy się zimą wraz z sankami i łyżwami giną w piwnicy. Nawet nasze samochody zmieniają opony na lżejsze. Nagle, w blasku wiosennego słońca, dostrzegamy jak brudne są nasze okna i zaczynamy proces wiosennych porządków. To właśnie wiosną mamy najwięcej energii, bo chociaż nie zasypiamy na zimę jak niedźwiadki, to nawet nam zimą brakuje werwy do działania. Wiosenne porządki często nie kończą się tylko na myciu okien. Nagle odczuwamy silną potrzebę zmian. Przeglądamy szafy w poszukiwaniu lżejszych ubrań a gdy zdajemy sobie sprawę, że coś już jest za małe lub po prostu niemodne wyruszamy do sklepów na modowe łowy. Odsuwając sofy i meble w ramach porządków wiosennych zdajemy sobie sprawę, że mogłyby one stać w innym miejscu. Zmieniamy aranżacje, style, przemalowujemy ściany. Dla wyjątkowo kreatywnych i ambitnych prawdziwym wyzwaniem będzie przemalowanie mebli.

Malujemy meble! Krok pierwszy- zakupy. Farba akrylowa do mebli to podstawowy zakup. Na nim się jednak nie kończy. Musimy zaopatrzyć się w całą gamę akcesoriów malarskich: kuwety, folie ochronne i pędzle. Wśród tych ostatnich wybór jest tak ogromny, że łatwo zgubić się wśród półek w sklepie malarskim. Wybór pędzla zależeć będzie od materiału, który będziemy malować i rodzaju farby. Do farb akrylowych, czyli wodorozcieńczalnych, najlepiej kupić pędzel o sztucznym włosiu. Włosie naturalne pęcznieje bowiem w kontakcie z wodą. Do mebli drewnianych wybieramy pędzle oznaczone brązowym kolorem: średnie, małe i okrągłe o stożkowym włosiu, które idealnie dotrą do zagięć i wybrzuszeń. Sprawdzą się doskonale przy malowaniu mebli bogato zdobionych i rzeźbionych.

Krok drugi- przygotowanie do malowania

Jeśli zakończyliśmy etap zakupów, możemy przystąpić do kolejnego kroku- przygotowanie mebli do malowania. Najlepszy efekt uzyskamy jeśli nasz mebel rozkręcimy na części. Musimy przygotować sobie odpowiednią przestrzeń tak, by każdy element mógł spokojnie wysychać. Farby akrylowe nie posiadają lotnych związków organicznych dzięki czemu nie są szkodliwe i nadają się do użytku w pomieszczeniach. Każdy z rozkręconych elementów należy wyczyścić, zdjąć poprzednią warstwę farby i lakieru, osuszyć, odtłuścić a na koniec usunąć pył, który powstał w procesie czyszczenia. Teraz nasze drewniane elementy gotowe są do impregnacji. Ten etap należy powtórzyć po wyschnięciu pierwszej warstwy.

Krok trzeci- malowanie

Tak przygotowane elementy naszej szafki możemy zacząć malować. Farba akrylowa do mebli powinna być nałożona dwukrotnie. Wybór koloru zależy od naszego prywatnego gustu i upodobań a także od stylu, w jakim chcemy urządzić nasze odnowione wnętrze. Być może marzy nam się pokój w ciepłych kolorach i wybierzemy słoneczne brązy, żółcie i czerwienie. A może chcemy aby pokój nabrał czystości oraz elegancji i pomalujemy nasz mebel na biało. Możemy także pokusić się o połączenie kolorów, szczególnie jeśli odnawiany mebel zamierzamy wstawić do pokoju dziecka. Bardzo popularnym kolorem jest czarny. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli mebel jest dużych gabarytów, zdecydowanie przyciemni pomieszczenie. Czarny jednak jest kolorem elegancji, dlatego może mieć wielu zwolenników.