W dniach od 19 do 26 października grupa nauczycieli naszego Gimnazjum z panem Dyrektorem Karolem Małolepszy odbyła podróż studyjną do Szkocji. Głównym celem wyjazdu było zapoznanie się z systemem edukacyjnym obowiązującym w Szkocji, programami nauczania, bazą dydaktyczną oraz organizacją i realizacją zajęć edukacyjnych w zaprzyjaźnionej St Peter the Apostle High School w Clydebank. Założone cele udało się zrealizować dzięki uprzejmości dyrekcji Szkoły: Dyrektora  Naczelnego pana Michaela Vassie  oraz jego zastępcy pana Michaela Rainey a także grupy nauczycieli opiekunów.
     Nasi nauczyciele: Grażyna Krasuska -nauczyciel języka polskiego, Iwona Sieradzka -nauczyciel języka angielskiego, Włodzimierz Gaul -nauczyciel fizyki uczestniczyli w charakterze obserwatorów w różnorodnych zajęciach dydaktycznych na różnych poziomach edukacyjnych. Mogliśmy zapoznać się z organizacją pracy szkoły, wyposażeniem poszczególnych pracowni, środkami dydaktycznymi stosowanymi przez nauczycieli poszczególnych przedmiotów, pomocami dydaktycznymi używanymi przez uczniów, metodami i formami prowadzenia zajęć.
     W wielu przypadkach były to rzeczy różniące się od naszej szkolnej rzeczywistości, jak np. rozkład i przebieg zajęć, organizacja zajęć z danego przedmiotu na różnych poziomach, mundurki szkolne noszone z dumą przez wszystkich uczniów, przestrzeganie procedur, aktywność i zaangażowanie uczniów podczas zajęć, sposoby sprawdzania wiedzy, wspierania uczniów oraz osiągania przez nich poszczególnych poziomów kompetencji. Szkoła oferuje uczniom wiele możliwości odkrywania swoich talentów i rozwijania umiejętności praktycznych w bogato wyposażonych pracowniach technicznych, gospodarstwa domowego, muzycznych czy plastycznych. Nasi szkoccy koleżanki i koledzy oraz ich uczniowie chętnie udostępniali nam swoje podręczniki, scenariusze zajęć, zestawy testów i ćwiczeń oraz zeszyty pracy. Stwierdziliśmy, że w pracy ucznia ważną rolę odgrywa Student's Planner - dzienniczek, w którym uczniowie zapisują przemyślenia i zadania na każdy dzień nauki.
     W związku z inną niż  w Polsce organizacją roku szkolnego mieliśmy okazję uczestniczyć w uroczystości wręczenia dyplomów uczniom, którzy przystąpili do egzaminów Standard Grades po zakończeniu poziomu S4 (wiek uczniów 16 lat, po zaliczeniu Standard Grades nie ma obowiązku kontynuowania nauki w szkole).
     Co ciekawe, uroczystość odbywała się w godzinach wieczornych i uczestniczyli w niej przedstawiciele władz lokalnych, oświatowych, dyrekcja i nauczyciele szkoły oraz bardzo liczna rzesza rodziców uczniów.
     Dzięki wcześniejszym wizytom w Clydebank w Szkocji Dyrektora naszego Gimnazjum i pana Burmistrza Miasta Ząbki Roberta Perkowskiego zostaliśmy zauważeni i powitani przez gościa honorowego uroczystości Provosta hrabstwa West Dunbartonshire pana Denisa Agnew. Po uroczystości pan Provost zaprosił nas na uroczysty wieczór w Clydebank Town Hall poświęcony promocji książki "River of Fire" Johna Macleod. Egzemplarz autorski z dedykacją  autora przywieźliśmy do biblioteki szkolnej.
     Oprócz wypełniania głównego zadania naszej podróży do Szkocji, w weekend znaleźliśmy czas na uczestnictwo w mszy świętej odprawionej przez ks. Mariana Łękawę w polskim kościele p.w. Św. Szymona w Glasgow, odwiedzenie klubu polskich kombatantów na zaproszenie prezesa -pana Leszka Grembockiego, oraz na krótki wyjazd do stolicy Szkocji Edynburga. W wyjeździe do Edynburga towarzyszył nam nasz dobry duch Michael Rainey.
     Czas wolny po zajęciach w szkole oraz dzień przed powrotem do kraju poświęciliśmy na podziwianie uroków Glasgow oraz szlifowanie języka angielskiego. W odczuciu wszystkich uczestników wyjazdu był on bardzo pouczający, wnoszący nowe spojrzenie na pracę szkoły, pokazujący, że można nauczać i uczyć się inaczej. Warto, aby z możliwości takiego wyjazdu mogło skorzystać więcej nauczycieli. Optymalnym terminem na tego typu przedsięwzięcie może być np. druga połowie sierpnia, gdy u nas trwają jeszcze wakacje  a w Szkocji rozpoczyna się rok szkolny.
 
01 Wejscie glowne
02 uniform
03 polskie akcenty
04 kaplica nad stolowka
05 lekcja
06 pracownia modern studies
07 boisko szkolne
08 przed wreczeniem dyplomow
09 J. Macleod i Provost D.Agnew
10 J. Macleod i nauczyciele
11 dom polski - powitanie
12 szkot
Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Tekst i zdjęcia: Włodzimierz Gaul