Koleżanki i Koledzy

Dokuczliwa awaria komputerów, która miała ostatnio miejsce w naszej szkole polegała na zaszyfrowaniu plików na zainfekowanych komputerach. Złośliwy kod mógł zostać przemycony najprawdopodobniej w postaci załącznika do poczty elektronicznej.

W ostatnich miesiącach nastąpiło wzmożenie prób załączania np. fałszywych faktur od nieznanych nadawców. Bądźmy szczególnie uważni. Nie otwierajmy żadnych załączników od niezidentyfikowanych, nie znanych nam nadawców. Ze szczególną podejrzliwością traktujmy próby dostarczenia nam faktur za niezakupione usługi lub towary od nieznanych nam dostawców. A już w żadnym wypadku nie otwierajmy plików o nazwach, np.: „faktura**.exe” lub „faktura**.zip”. Możemy mieć zaufanie wyłącznie w przypadku korespondencji od dostawcy doskonale nam znanego, a faktury przesyłane są zazwyczaj w postaci plików typu PDF, np.: „faktura**.pdf”.

Przed takimi atakami nie chronią żadne programy antywirusowe ani firewalle. Możemy ustrzec się wyłącznie będąc bardzo ostrożnym.
Usuwanie skutków awarii potrwa wiele dni. Niestety nie wszystkie dane użytkowników uda się odzyskać. W pierwszej kolejności uruchomione zostały komputery na potrzeby dostępu do dziennika elektronicznego. Elektroniczny Dziennik na platformie UONET+ działa bezawaryjnie i zapisane w nim dane są bezpieczne.


Jacek Pływaczewski